EkoMatematyka

Serdecznie dziękujemy uczniom klas IV, V, VI i VII z Zespołu Szkół i Placówek w Manasterzu za aktywny udział w projekcie „Tematyka: EkoMatematyka”. Współpraca Fundacji „Tradycyjna Zagroda” z Zespołem Szkół i Placówek w Manasterzu zaowocowała możliwością uatrakcyjnienia nauki matematyki wśród dzieci i młodzieży klas IV do VII.
Dokładamy wszelkich starań, aby podobne działania zwiększające szanse edukacyjne (zwłaszcza nauki przedmiotów ścisłych) wśród uczniów z gmin wiejskich Pogórza Dynowskiego mogły być stale wyrównywane względem rówieśników z większych ośrodków miejskich. Chcemy w możliwie najatrakcyjniejszej - dla dzieci i młodzieży - formule przyczynić się do odkrywania tej prawdy, że "bez matematyki nie da się żyć", bo jest ona niezbędna w codziennym życiu: w szkole, w domu, w sklepie, w ogrodzie i na boisku...
 
Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Fundacji mBanku od 01 września do 30 listopada 2017 r. realizowaliśmy projekt „Tematyka: EkoMateamtyka”, w ramach którego uatrakcyjniliśmy uczenie się matematyki łącząc ją z dobrą zabawą, przyrodą i ekologią. W ramach tego projektu uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej w Manasterzu wzięli udział w następujących wydarzeniach:
a. Pełnej zagadek zabawie terenowej (marszu na orientację) "Poszukiwania matematyki ukrytej w przyrodzie" zakończonego ogniskiem z poczęstunkiem. Zajęcia odbyły się w parku okalającym Pałacyk w Hadlach Szklarskich. Cel marszu: zwiększenie umiejętności stosowania matematyki w zagadkach oraz rozwijanie logicznego myślenia. Zajęcia dla klas: IV do V. Zrealizowano 20 września 2017 r.
b. Wycieczce „Mapujemy Arboretum” – oprowadzenie po Arboretum i Zakładzie Fizjografii w Bolestraszycach (k/Przemyśla) połączone z pracą mapą oraz zapoznaniem z pojęciami: skali, prędkości i  drogi. Do realizacji wycieczki zapewniony został autokar oraz przewodnicy w Arboretum. Zajęcia dla klas: IV do V. Zrealizowano 3 października 2017 r.
c. Konkursie z nagrodami „Jestem mistrzem liczenia” - prowadzony oddzielnie dla każdej z klas, zadania konkursu dostosowano do wieku uczniów. Cel konkursu: zwiększenie motywacji do nauki matematyki. Zwycięzcą wręczono nagrody za zajęcie I-III miejsca (odpowiednio: pendrive i gra logiczna, gra logiczna, pendrive). Zajęcia dla klas: IV do VII. Zrealizowano do 30 listopada 2017 r.
d. Nietypowych lekcjach „Licz i oszczędzaj” - po 2 lekcje dla każdej z klas IV-VII (w sumie 8 lekcji). Cel zajęć: zwiększenie praktycznego zastosowanie matematyki w codziennym życiu (tj. podczas zakupów) oraz rozwijanie oszczędności i ekologicznego gospodarowania zasobami. Zajęcia dla klas: IV do VII. Zrealizowano do 30 listopada 2017 r.
e. Spotkaniu „Bryły pożyteczne ekologicznie” – zajęcia wspólne dla rodziców i uczniów.  Cel zajęć: rozwijanie wyobraźni dzieci oraz wprowadzenie w świat budowy figur geometrycznych. Zasady tworzenia brył pożytecznych ekologicznie (budek dla ptaków i owadów) poprzedził instruktaż ekologiczno-matematyczny. Uczestnicy zajęć otrzymali utworzone przez siebie budki (bryły) z prośbą o zawieszenie przy domu, w ogrodzie lub w lesie. Zajęcia dla klas: IV do V. Zrealizowano: 16 listopada 2017 r.
 
Serdeczne podziękowania za otwartość, życzliwość i chęć współpracy składamy: Pani Dyrektor mgr Irenie Łuczyk oraz Koordynatorce projektu Pani mgr Justynie Majewskiej z Zespołu Szkół i Placówek w Manasterzu.
* * *
Warunki i zasady uczestnictwa przedstawione zostały w Regulaminie uczestnictwa w projekcie wraz z załącznikami nr 1 „Potwierdzeniem uczestnictwa w projekcie” oraz nr 2 „Regulaminie Konkursu „Jestem mistrzem liczenia”. Wymienione dokumenty są dostępne (do pobrania w wersji elektronicznej – plik PDF) na dole niniejszej strony.
***
Dzięki Twojemu wsparciu możemy przyspórzyć dzieciom wiecej uśmiechów!
Wpłać darowiznę: http://www.tradycyjnazagroda.pl/chce-pomoc.html

Zapraszamy szkoły z Pogórza Dynowskiego do współpracy w realizacji podobnych inicjatyw.
Zainteresowanych prosimy o podjęcie kontaktu.