Międzypokoleniowe Rady Wsi - FIO 2019-2020

Projekt: „Partycypacja wiejska: Międzypokoleniowe Rady Wsi na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowo-przyrodniczego”

DZIAŁANIA. Czyli: Co chcemy zrobić? O co chodzi?
Powiemy to w skrócie: zapraszamy Cię do wzięcia udziału w fascynującej przygodzie odkrywania dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego 3 wsi na Pogórzu Dynowskim.
 
Za mało, prawda? No to powiemy nieco więcej ;)
Chcemy, żebyś pomógł nam odkryć skarby lokalnego dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego w Twojej wsi lub pobliskiej miejscowości. Te skarby dziedzictwa pewnie mijasz każdego dnia i nawet sobie nie zdajesz sprawy, że one znajdują się tuż obok Ciebie.
W każdej z 3 wsi, Ciebie i innych młodych ludzi - podczas dwudniowej wycieczki - przygotujemy do roli poszukiwaczy skarbów. Poszukiwanie skarbów prowadzone będzie w ramach konkursu. Każdy odkrywca zostanie nagrodzony. Poszukując skarby znajdziesz razem z innymi uczestnikami prawdziwych Skarbników: osoby starsze, które naprawdę dużo wiedzą i sporo pamiętają. Wsłuchując się w Skarbników łatwiej będzie Tobie i innym poszukiwaczom odnaleźć:
  • najbardziej wartościowe (bo bogate w dawne odmiany drzew owocowych) tradycyjne sady oraz
  • historię o lokalnych bohaterach z czasów II wojny światowej.  
Skarbników zaprosimy do udziału w projekcie i już razem, w 3 międzypokoleniowych grupach (każda w swojej wsi), odkryte skarby spróbujecie ocalić od zapomnienia i wydobyć z ukrycia. Twoim (Waszym wspólnym) zadaniem będzie utworzenie ścieżki ekoedukacyjnej z tradycyjnych sadów oraz historycznego questu.
W każdej z 3 miejscowościach powstanie taka 1 ścieżka i 1 gra terenowa. Żeby mieć pewność, że odkryte skarby naprawdę są najcenniejsze, to wspólnie skonsultujecie ze  społecznością lokalną ich wartość i umiejscowienie.
Nie martw się, warsztaty i spotkania robocze, w których weźmiesz udział sprawią, że nawet się nie zorientujesz, że w tej dobrej zabawie nauczysz się być prawdziwym odkrywcą. Weźmiesz udział w wycieczce do Arboretum, spotkaniach identyfikujących dawne odmiany drzew, warsztatach z tworzenia filmików, warsztatach ochrony ptaków i tworzenia „ptasich rajów”, warsztatów szczepienia drzew owocowych dawnych odmian… i innych interesujących spotkaniach.
Wszystkie te zajęcia pozwolą nam - wspólnie - zorganizować wielkie świętowanie sukcesów i dzielić się z mieszkańcami Twojej wsi odkrytymi skarbami. Z poszukiwacza przemienisz się w prawdziwego ratownika dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego i historycznego własnej wsi.
 
CZAS. Czyli: Jak długo potrwa realizacja tej inicjatywy?
Ta inicjatywa już trwa, we wrześniu 2019 r. nabierze znacznie szybszego tempa, które utrzymamy aż do listopada 2020 r.

UCZESTNICY. Czyli: Kto może wziąć udział w projekcie? Dla kogo jest ten projekt?
Do uczestnictwa w projekcie zapraszamy te osoby, które przynajmniej na jedno pytanie potrafią odpowiedzieć "TAK".
  • Chcesz choćby trochę poczuć się jak odkrywca skarbów lokalnego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego?
  • Chcesz wskrzesić pamięć o lokalnych bohaterach Twojej wsi?
  • Chcesz zaangażować społeczność lokalną w odkrywanie skarbów historycznych i przyrodniczych?
  • Chcesz współtworzyć produkt agrotrurystyczny w Twojej wsi? 
  • Chcesz włączyć się w ratowanie dawnych odmian, tradycyjnych sadów, szczepienie drzew owocowych, pomaganie ptakom...?
Jeśli chcesz odkrywać skarby dziedzictwa Twojej lub pobliskiej wsi, to Ten projekt jest dla Ciebie :)
Ponieważ projekt z założenia jest międzypokoleniowy, to przewidziany został udział 2 grup uczestników. Nazwaliśmy je „grupą młodych uczestników” oraz „grupą starszych uczestników” projektu, bo nazywanie grup: „dzieci i młodzież” oraz „seniorzy”, wydawać się może dla wielu zbyt krzywdzące ;)
Grupa młodych uczestników projektu składać się będzie (tak przewidujemy, a życie zweryfikuje) przede wszystkim z uczniów szkół podstawowych z klas VI-VIII.
W uzasadnionych przypadkach możliwy jest udział uczniów z klas VI-V szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów, a także osób do 29 roku życia.
Grupa starszych uczestników projektu to przede wszystkim osoby w wieku 60+, ale i w tej grupie „w szczególnie uzasadnionych przypadkach” możliwy jest udział w projekcie osób, które ukończyły 45 rok życia.
Zatem grupy „młodych uczestników” i „starszych uczestników”, to pojęcia dość szerokie :)
Ponadto uczestnicy projektu powinni pochodzić przede wszystkim z miejscowości z gmin: Jawornik Polski, Kańczuga lub Dynów. „W uzasadnionych przypadkach” możliwy jest udział również osób z innych okolicznych gmin położonych w środkowej części Pogórza Dynowskiego.

ZGŁOSZENIA. Czyli: Jak dołączyć?
1. Bezpośrednio dla młodych uczestników
Jeśli jesteś w grupie wiekowej „młodych uczestników projektu”, to do udziału w projekcie powinieneś zgłosić się sam.
Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią - konieczna będzie zgoda Twoich rodziców lub opiekunów.
Jeśli jeszcze nabór do projektu oficjalnie nie wystartował, to spodziewaj się jego ogłoszenia najpóźniej do 25 czerwca 2019 r. Wówczas na dole tej strony zostaną udostępnione: Regulamin uczestnictwa w projekcie, Klazula informacyjna, Formularz zgłoszeniowy i inne ważne dokumenty określające zasady uczestnictwa i obowiązki, z którymi koniecznie należy się zapoznać. Po uważnej lekturze, tych dokumentów, wyślij swoje zgłoszenie. Żeby to zrobić: pobierz Formularz zgłoszeniowy, wydrukuj go, wypełnij, zrób skan (lub zdjęcie) i wyślij na podany w nim adres mailowy.
 
2. Seniorów - wybranych z pomocą młodych uczestników projektu
Drogi Seniorze (i Ty nieco młodszy kandydacie) pochodzący z grupy „starszych uczestników projektu”!
Młodzi uczestnicy projektu poszukując skarbów dziedzictwa powinni zawitać do Ciebie (we wrześniu 2019 r.) wypytując o tradycyjny sad lub lokalnych bohaterów z czasów II wojny światowej.
Jeśli jednak nikt nie trafił do Ciebie, a Ty chcesz, żeby koniecznie ktoś trafi, bo chciałbyś podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i pamięcią na temat skarbów dziedzictwa, to - prosimy - skontaktuj się z nami.
 
FINANSOWANIE. Czyli: Kto za to płaci?
Dzięki temu dofinansowaniu wszelkie działania projektu (wycieczki, wyjazdy, konkursy, spotkania i warsztaty) oraz przekazane materiały i nagrody pozostają bezpłatne dla jego uczestników.
Dodatkowe środki (pozwalające sfinansować część tzw. „wkładu własnego”) do projektu zapewnił: Bank Spółdzielczy w Jarosławiu. Pięknie dziękujemy!
Jeśli chcesz włączyć swoją firmę lub wesprzeć działania projektu jako osoba prywatna, to wpłać darowiznę lub nawiąż współpracę.  
Wielkie dzięki za każdego wrzuconego „grosika” na miarę swoich możliwości. Fajnie, że potrafisz okazać, że lubisz to, co robimy.

CIĄGLE ZA MAŁO... Czyli: Jak dowiedzieć się wiecej?
Możesz zorganziować spotkanie informacyjne:
Jeśli uczęszczasz do jednej ze szkół*, które podjęły współpracę (zawarły „Porozumienie o współpracy”) na rzecz realizacji tego projektu, to pewnie w Twojej szkole już prowadziliśmy zajęcia.
Jeśli chcesz nas zaprosić, szepnij dobre słowo Dyrektorowi lub Wychowawcy - jest szansa, że z początkiem roku szkolnego (od 2 do 16 września 2019 r.) przyjedziemy do Twojej szkoły** opowiedzieć o tej inicjatywie.
* - Placówki współpracujące to szkoły podstawowe z: Jawornika Polskiego, Krzeczowic, Łopuszki Wielkiej, Manasterza, Siedleczki i Sieteszy.
** - Zaproszenie adresowane jest do szkół z gmin: Jawornik Polski, Kańczuga i Dynów, oraz wymaga przysłania „Karty zgłoszeniowej” do 1 września 2019 r. (im szybciej, tym lepiej). Karta zgłoszeniowa dla szkól została zamieszczona do pobrania na dole strony.

Więcej informacji o działaniach znajdziesz w pliku pdf „Podstawowe informacje o projekcie Partycypacja wiejska…”, który do pobrania został zamieszczony na dole strony.
Jeśli masz pytania - zadzwoń: 508-930-105, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.